Każdy, kto trafi do Kowar, powinien zobaczyć:
– kościół parafialny Najświętszej Marii Panny- jest to najstarszy zabytek. Nie jest budowlą stylowo jednolitą. Wieża i część fasady pochodzą z XIV wieku, z XV wieku wieloboczna absyda. Kościół był dwukrotnie rozbudowywany ( XVI w. i po zniszczeniach po wojnie 30- letniej). Wnętrze utrzymane w stylu barokowym. Warto zwrócić uwagę na figuralną polichromię stropu z 1749 roku. W parterowej kaplicy Zmarłych w przyziemiu wieży polichromia figuralna z XV wieku, gotycka rzeźba Marii z XIV wieku. Przy kościele trzy barokowe kaplice nagrobne
– przy ul. 1 Maja stylowe kamienice mieszczańskie z XVIII i XIX wieku
– ratusz klasycystyczny z 1788 roku- w holu ciekawe barokowe malowidła
– ok. 20 min. od centrum w Średnich Kowarach malownicza kaplica św. Anny
– galeria „Wieża Ciśnień”- kolekcja lasek i kijów pasterskich (ul.Borusiaka 9c)
– Uroczysko- wąwóz skalisty potoku Piszczak (dojście szlakiem niebieskim z Kaplicznego Wzgórza ok. 30 min.)
– zabytkowy, kamienny most z figurą Jana Nepomucena z 1725 roku
– na lewym brzegu Jedlicy (ok. 25 min. nieznakowaną ścieżką wzdłuż torów)- Radziwiłłówka- skaliste,a zalesione wzgórze , na szczycie, którego zauważyć można ruiny zameczku myśliwskiego (zameczek zbudowany został ok. 1790 roku, pozostawał w stylu romantycznej pseudoruiny). U podnóża stoi pochodzący z początku XIX wieku dworek Cieszyca. Właścicielem tego folwarku w 1822 roku stał się wojewoda poznański- Antoni Radziwiłł. Z tym sentymentalnym w pojęciu dawnych romantyków miejscem miała też związek romantyczna historia. W latach 1822- 1830 miał tam miejsce słynny w owym czasie romans córki Antoniego Radziwiłła- Elżbiety z pruskim następcą tronu, póżniejszym cesarzem Wilhelmem. Po śmierci Elżbiety właścicielką Cieszycy została siostra Elżbiety Wanda Czartoryska
– zamek Radociny (zwany Nowym Dworem) przy drodze do Wojkowa ( 15 min. od dworca PKP), renesansowa rezydencja rycerska otoczona parkiem z okazami starych drzew.
– Sztolnie- od ponad 10 lat udostępniono zwiedzającym 1200 m podziemnych korytarzy dawnej kopalni uranu i żelaza. Dużym zainteresowaniem nie tylko wśród turystów, ale i rekonwalescentów cieszy się inhalatorium radonowe. Oferta sztolni jest bardzo bogata. Nie można z niej nie skorzystać!
– Park Miniatur- cieszący się ogromną popularnością wśród turystów wyjątkowy park, w którym rozmieszczone są miniatury atrakcyjnych budowli i obiektów regionu.