Jeleniogórskie Centrum Kultury powstało w 2001 roku w wyniku połączenia Miejskiego Ośrodka Kultury i Regionalnego Centrum Kultury. Misją placówki jest przygotowanie mieszkańców Jeleniej Góry, a zwłaszcza młodego pokolenia, do twórczego uczestnictwa w kulturze, gdzie wiodącą i priorytetową rolę spełnia edukacja artystyczna prowadzona we wszystkich podstawowych dziedzinach sztuki, animacja zjawisk kulturalnych, ze szczególnym uwzględnieniem tożsamości miejsca oraz prezentacja i promocja wytworów kultury i sztuki. Prowadzony przez JCK impresariat artystyczny pracuje głównie na rzecz miasta, ale też regionu jeleniogórskiego.
Twórcza kadra instruktorów zapewnia szerokie możliwości rozwinięcia swoich zainteresowań, talentów, zdobycia wiedzy. Daje szansę samorealizacji w wielu pracowniach artystycznych, warsztatach twórczych, zespołach artystycznych, na organizowanych przeglądach, konkursach i festiwalach.
Oferta edukacyjno – artystyczna JCK obejmuje blisko czterdzieści tzw. „stałych form pracy”, czyli kursów, pracowni, warsztatów i skierowana jest do dzieci, młodzieży i dorosłych. Niezwykle interesująca działalność ta prezentuje się w plastyce, fotografii i teatrze. Zajęcia te są autorskimi programami prowadzących – wybitnych artystów i twórców naszego miasta.
Pracownie plastyczne obejmują w zasadzie prawie wszystkie formy (grafika, ceramika, witraż, rysunek, malarstwo). Warsztaty teatralne realizowane są w ramach Pracowni teatralnej dla dzieci oraz warsztatów młodzieżowych – „Grupa Sta – art.”. Od kilkunastu lat odbywają się w JCK twórcze i konsultacyjne spotkania fotografików w ramach Wszechnicy Fotograficznej, prężnie działa Wyższe Studium Fotografii – pomaturalna szkoła o artystycznych inspiracjach. Ponadto organizowane są w JCK zajęcia muzyczne, kursy tańca, zajęcia z zakresu technik relaksacyjnych i form doskonalących (joga, taj-chi, wspinaczka na sztucznej ściance), kursy języków obcych, kursy komputerowe.
Prowadzone są w JCK formy doskonalenia zawodowego dla animatorów kultury i nauczycieli z zakresu nowoczesnych technik edukacyjnych na które zapraszani są najwybitniejsi specjaliści w tej dziedzinie, nie tylko z Polski. Od lat działa tu również Pracownia Dokumentacji Filmowej, gromadząca materiały audiowizualne z dalekiej
i najbliższej historii miasta. Regularnie w JCK realizowane są projekty artystyczne dla różnych grup wiekowych organizowane we współpracy z partnerami zza granicy.
JCK jest organizatorem wielu przedsięwzięć o charakterze kulturalnym i artystycznym. Wśród kilkudziesięciu imprez realizowanych w przeciągu roku na szczególną uwagę zasługują cykliczne: średniowieczny „Jarmark Jeleniogórski”, plenerowe koncerty inaugurujące „Wrzesień Jeleniogórski” święto miasta, Finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, całoroczny cykl spotkań młodych zespołów rockowych „Jeleniogórska Liga Rocka”, międzynarodowy festiwal muzyki jazzowej „Krokus Jazz Festiwal”, Festiwal Filmów Niezależnych i Komediowych „Barejada”, cykle koncertów „Jazz do kwadratu” i „Gitara w Centrum”, cykl koncertów i projekcji plenerowych „Ratuszowe Lato”, „Zaduszki Poetyckie” – konkurs dla młodych miłośników poezji, Ogólnopolski Konkurs Recytatorski- (eliminacje miejskie i rejonowe), cykl prezentacji „Zapomniane ścieżki Kultury”, festiwal sztuki teatralnej „PESTKA”, konkurs fotograficzny „Biennale Fotografii Górskiej”, wystawy czasowe w Galerii "Korytarz" oraz "Pod Brązowym Jeleniem" prezentujące dorobek uznanych i debiutujących artystów, tematyczne przeglądy filmowe w ramach DKF „KLAPS” oraz premiery Teatru „Odnalezionego”.
Wykwalifikowana kadra z dużym doświadczeniem, zaplecze i infrastruktura techniczna są gwarancją sprawnej realizacji każdego pomysłu i zlecenia.
Zapraszamy do współpracy.
Załoga Jeleniogórskiego Centrum Kultury
Dyrektor: Jarosław Gromadzki
Główna księgowa: Małgorzata Figacz
Kierownik zespołu impresaryjnego i promocji kultury: Łukasz Duda
Kierownik zespołu edukacji artystycznej i pracy środowiskowej: Maria Szubart
Kierownik zespołu techniczno – administracyjnego: Marek Golisz
Kierownik zespołu koordynacji działalności podstawowej i kadr, organizacja widowni: Krystyna Śliwa
Specjalista ds. promocji i reklamy: Urszula Tuszyńska - Kaczoch
Pracownia teatralna, edukacja artystyczna dzieci i młodzieży, arteterapia: Koryna Opala – Wnuk
Współpraca zagraniczna, kursy językowe: Anna Patraszewska
Karkonoska Frakcja Fantastyki: Łukasz Stawowczyk www.kffjelenia.fora.p
Teatr Odnaleziony: Łukasz Duda
DKF „Klaps”: Waldemar Wilk
Realizator imprez, elektroakustyk, nagłośnienia: Robert Kuryś
Pracownia dokumentacji filmowej: Zbigniew Dygdałowicz
Organizacja imprez: Andrzej Patlewicz
Studium Fotografii: Wojciech Zawadzki, Ewa Andrzejewska